13/2/2023

Warto budować z drewna!

Domy szkieletowe Nowa Bud wykorzystują sprawdzone procesy budowy, nowoczesne materiały i drewno z pewnego źródła.

Szybki napływ ludności do polskich miast w XX wieku w połączeniu z trudną sytuacją ekonomiczną wymusiły masową budowę tanich mieszkań, często z pominięciem estetyki, czy funkcjonalności. Głównym materiałem budowlanym przez dekady były więc cegły, pustaki i prefabrykaty betonowe. O wyborze technologii w Polsce decydowały przede wszystkim szybkość budowy, koszt materiałów oraz dostępność fachowców znających daną technologię. Nie dziwi więc fakt, że w większości miast przeważają obecnie blokowiska z wielkiej płyty i murowana zabudowa jednorodzinna.

Inaczej sytuacja kształtowała się w bogatych krajach Europy zachodniej, Skandynawii i Ameryki Północnej. Drewno jest tam od wieków głównym materiałem do budowy domów. Szacuje się, że aż 70 – 90% budowanych aktualnie budynków w Szwecji i Norwegii to budynki drewniane [2]. Należy pamiętać, że te kraje mają znacznie bardziej srogie i dłuższe zimy niż u nas.

W ostatnich latach również w Polsce domy drewniane stają się coraz bardziej popularne. I nie chodzi tylko o względy ekologiczne, rozwój technologii budowy, wzrost liczby ekspertów ale przede wszystkim o praktyczne zalety tego typu budynków:

  • drewno ma świetne właściwości izolacyjne, wysoką wytrzymałość oraz trwałość,
  • surowiec jest całkowicie odnawialny[1], a jego produkcja nie powoduje degradacji środowiska naturalnego, ponieważ jako jedyny materiał budowlany cechuje się ujemną emisją CO² - w trakcie wzrostu rośliny gromadzą dwutlenek węgla z atmosfery i przetwarzają go na masę drzewną,
  • wewnątrz pomieszczeń budynków szkieletowych tworzy się zdrowy mikroklimat, szczególnie przyjazny dla alergików i dzieci.
Plac budowy osiedla pod Grodziskiem Mazowieckim.

Po zabudowainu ścian, wykonaniu izolacji i elewacji, drewniana konstrukcja jest całkowicie chroniona przed czynnikami atmosferycznymi.

Nowoczesne budynki szkieletowe stawiane przez Nowa Bud mają niewiele wspólnego z domami budowanymi w tej technologii jeszcze kilka lat temu. Z biegiem czasu udało się usunąć większość wad tego typu konstrukcji. Szybkość i precyzja budowy zostały udoskonalone np. poprzez dowożenie na plac budowy prefabrykowanych modułów ścian, a wykorzystanie innowacyjnych materiałów takich jak płyty gipsowo-włóknowe podniosło bezpieczeństwo ogniowe i trwałość konstrukcji. Do budowy używa się ponadto nowoczesnych materiałów izolacyjnych o bardzo dobrych parametrach termicznych i akustycznych co znacznie poprawiło efektywność energetyczną. W zabezpieczeniu budynku pomagają również nowoczesne folie paroizolacyjne zapobiegające przedostawaniu się wilgoci do wnętrza ścian. Elewację wykańcza się tynkiem dekoracyjnym, więc z zewnątrz dom niczym nie różni się od murowanego.

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, czy dom szkieletowy jest dla Ciebie odpowiednim wyborem - zadzwoń pod 733 850 850 i umów się na spotkanie, na którym obejrzysz dom pokazowy oraz porozmawiasz z naszym opiekunem handlowym o szczegółach oferty.

[1] źródło: lasy.gov.pl

[2] źródło: alebank.pl

Miło mi cię poznać

Zarezerwuj konsultację i spotkanie

Dziękuję

Wkrótce oddzwonimy
Proszę sprawdzić jeszcze raz
Chcesz wiedzieć więcej o projektach i technologii firmy?
Obejrzyj Prezentację
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji i poprawy usług, zgodnie z polityką prywatności.