13/2/2023

Rewolucja w prawie budowlanym

Warunki Techniczne 2021, wprowadzają istotne zmiany w prawie budowlanym. Budowa domu na który zezwolenie zostało wydane po 31 grudnia 2020, będzie wymagała wykorzystania jakiejś formy energii odnawialnej lub odzysku ciepła. Poza zaostrzeniem norm przenikalności cieplnej, dokument znacznie obniżył limit zapotrzebowania lokalu na energię pierwotną. Oba współczynniki już wcześniej podlegały okresowym rewizjom. Dlaczego więc najnowsza aktualizacja wywołała takie zamieszanie na rynku? W tym artykule w dużym skrócie wyjaśnimy czym są współczynniki Ep i U oraz jak zaostrzenie przepisów wpłynie na rynek budownictwa jednorodzinnego.

Zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła elementów konstrukcji budynku (U)

Współczynnik U określa ile energii “ucieka” z budynku przez nieszczelności i mostki cieplne w przegrodach budynku. WT 2021 obniża dopuszczalną wartość dla ścian zewnętrznych do 0,2 W/m²K, a dla okien do 0,9 W/m²K. Do poprawienia tego wskaźnika w większości przypadków wystarczy zastosować grubszą izolację ścian oraz energooszczędne okna i drzwi. Technologia szkieletowa Nowa Bud, wykorzystująca wełnę mineralną, nowoczesne płyty budowlane Fermacell oraz 3-szybowe okna jest od dawna zgodna z tymi limitami.

Ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię pierwotną (Ep)

Trudniejsze do wdrożenia jest obniżenie ilości nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej do użytkowania budynku. Kluczowe znaczenie przy obliczaniu EP ma bowiem sposób pozyskania energii. W dużym uproszczeniu, paliwa kopalne (węgiel, gaz, olej) są uznawane za aż 5 razy mniej “efektywne” od paliw odnawialnych (drewno, fotowoltaika, biomasa). Energia pozyskana ze źródeł odnawialnych do limitu w ogóle nie jest wliczana. Dotychczasowy limit Ep dla domu jednorodzinnego wynosił 95 kWh/(m2*rok). WT 2021 obniża tą wartość do 70 kWh(m2*rok), co oznacza spadek aż o 28%.

Do osiągnięcia wymaganej przez prawo energooszczędności konieczna jest więc modyfikacja systemu pozyskiwania energii dla budynku. Nawet najbardziej szczelny budynek wyposażony w nowoczesny piec gazowy nie spełni normy, ponieważ używa on paliwa kopalnego. Dopiero implementacja rekuperacji, pompy ciepła, fotowoltaiki, lub paradoksalnie pieca na paliwo stałe (np. pellet, drewno) umożliwi spełnienie tych restrykcyjnych wymagań.

Jak to wpłynie na rynek?

Zmiany wymuszają na branży budowlanej rozszerzenie standardu deweloperskiego o kosztowne systemy, które dotychczas były opcjonalnymi zmianami lokatorskimi. Nie ulega wątpliwości, że bezpośrednio przełoży się to na wzrost kosztów budowy oraz cen ofertowych nowych inwestycji. Jednocześnie warto pamiętać, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w długim okresie może oznaczać oszczędności dla mieszkańców oraz pozytywne skutki dla środowiska. Nowe przepisy będą też impulsem do rozwoju fotowoltaiki, oraz branży HVAC, ponieważ piece na paliwo stałe pomimo swojej “ekologiczności” są niepraktyczne i drogie w użytkowaniu.

Domy na planowanym Osiedlu Sękocin będą musiały być zgodne z nowymi przepisami - zapraszamy do śledzenia naszego profilu na facebooka na którym będziemy na bieżąco informować o zmianach w standardzie deweloperskim Nowa Bud i najnowszej ofercie.

Miło mi cię poznać

Zarezerwuj konsultację i spotkanie

Dziękuję

Wkrótce oddzwonimy
Proszę sprawdzić jeszcze raz
Chcesz wiedzieć więcej o projektach i technologii firmy?
Obejrzyj Prezentację
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji i poprawy usług, zgodnie z polityką prywatności.