13/2/2023

Jak zagospodarować ogród?

Działki własnościowe przy domach Nowa Bud mogą być zaaranżowane zgodnie z potrzebami mieszkańców.

Ogród przy domu może być naszym azylem, miejscem odpoczynku, a także źródłem świeżej żywności oraz przypraw. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a te mogą ewoluować, gdy trafimy na ciekawe inspiracje.

Nieruchomości w okolicach Pruszkowa oraz Grodziska Mazowieckiego są coraz lepszą alternatywą dla mieszkań w Warszawie. Czas dojazdu do stolicy jest na tyle atrakcyjny, że posiadanie domu pod miastem staje się dużą pokusą. Niektórzy szukają spokoju, a inni możliwości rekreacyjnych na świeżym powietrzu, czy własnego ogrodu. Dla jednych będzie liczyła się przestrzeń np. do zabaw z dziećmi, bezpieczny teren dla psa, czy zadbany trawnik z leżakiem do relaksu. Pasjonaci botaniki zasadzą kwiaty, rośliny ozdobne, czy jadalne. Na czereśnie lub orzechy z własnego ogródka będzie trzeba poczekać, jednak wieloma roślinami jednorocznymi można się cieszyć znacznie szybciej.

Po pierwsze pomysł

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samemu wszystko zaplanować, warto poszukać inspiracji w internecie, gdzie znajduje się multum pomysłów. Jeżeli zaliczamy się do towarzyskich osób, warto rozważyć budowę wiaty lub poszerzenia tarasu. Dzięki temu warunki atmosferyczne nie będą nam przeszkadzały podczas biesiadowania i bez problemu urządzimy grilla nawet podczas deszczu. Planując posadzenie drzew, warto pomyśleć o ich rozmieszczeniu. Z czasem, gdy będą rosły, dadzą przyjemny cień. Jego nadmiar może jednak być przytłaczający, a przecież nie tego oczekujemy od miejsca, w którym odpoczywamy. Koncepcja ogrodu i rozrysowanie przykładowego planu pozwoli na przejście do etapu realizacji.

Blisko natury

Nic tak nie ożywia ogrodu przy domu w okolicy dużego miasta jak poranny śpiew ptaków. Decydując się na zakup lokalu na otoczonym lasem osiedlu Sosnowy Park pod Grodziskiem Maz., czy na Osiedlu Falenty znajdującym się nieopodal rezerwatu przyrody Stawy Raszyńskie ptaki będą odwiedzały Twój ogród. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zachęcić je do częstszych odwiedzin, lub nawet stałego zamieszkania. Karmniki, domki dla ptaków i budki lęgowe pomogą przetrwać ptakom i będą świetną dekoracją.

Ptak w ogrodzie

Ptaki nie tylko ożywiają ogród ale też skutecznie zwalczają komary i irytujące muchy. Na zdjęciu Muchołówka patrolująca osiedle Sosnowy Park.

Jaka roślinność do ogrodu?

W pobliżu ogrodzenia często widujemy tuje, które nie tracą swojego ubarwienia przez cały rok. W tym miejscu można rozważyć również bluszcz lub wiciokrzewie, które zajmą mniej miejsca i świetnie zasłaniają ogrodzenia wykonane z siatki. Wśród roślin nie może zabraknąć róż, również tych pnących. Piękną ozdobą będą również malwy, goździki, floksy, krwawnik, tojad mocny, lawenda czy aksamitki. Dobrym uzupełnieniem są trawy ozdobne i mieszanki kwiatów miododajnych, które nadają sielskiego klimatu, a jednocześnie są atrakcyjnym przystankiem dla okolicznych motyli i pszczół.

Wiemy już, że drzewa powinny być strategicznie rozmieszczone, aby miały odpowiednio dużo przestrzeni do wzrostu i z czasem nie dawały zbyt dużo cienia. Warto pomyśleć o wersjach kolumnowych drzew owocowych np. jabłoni, grusz czy czereśni. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca, jednocześnie oferując pyszne owoce. No i własne owocowe krzewy: agrest, maliny i jeżyny.

Ogród budzi się do życia na przełomie lutego i marca, a zalega w sen zimowy w okolicach października, a nawet listopada. Daje nam to wiele możliwości czerpania przyjemności z jego dobrodziejstw przez większość roku. Nie jest to tylko sprzątanie czy pielenie przez większość czasu, jak zdarza się niektórym myśleć. Potencjał ogrodu można wykorzystać, planując posadzenie i posianie roślin, które kwitną w różnych okresach. Dzięki temu już w kwietniu możemy cieszyć się z kolorowych tulipanów. W sezonie letnim następuje eskalacja większości roślin, a wycisza się wraz z nadejściem jesieni. O tej porze roku nasz ogród mogą rozświetlić dalie, begonie, czy astry. Zapach wrzosów z chorwackich plantacji również może zagościć w naszym ogrodzie. Zakwitają latem i pozostają kolorowe do później jesieni.

Motyl na kwiatku

Okoliczne motyle i pszczoły z pewnością docenią rośliny miododajne.

Przydatne dodatki

Warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w podstawowe narzędzia. Będzie ich tym więcej, im bardziej zaawansowane prace będziemy wykonywać. Dobrze jest też mieć gdzie usiąść i zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Czasami można spotkać dodatkowe elementy, jak huśtawki, z których można oglądać zachody słońca, czy mini place zabaw dla dzieci. Ogród z czasem może ewoluować, a jego wykorzystanie będzie się zmieniać. Wszystko zależy od naszych chęci i potrzeb. Te z kolei stymulowane są przez samopoczucie, które towarzyszy nam podczas przesiadywania w ogrodzie. Nie ma nic lepszego niż poranna kawa na tarasie, z widokiem na piękną i zadbaną zieleń.

Zagospodarowania działki wokół własnego domu zależy tylko od wyobraźni właściciela. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy i na spokojnie rozrysować nawet podstawowy plan. Następnie przy pomocy specjalistów lub w ramach własnych inicjatyw trzeba pomyśleć o rozmieszczeniu różnych stref. Elementem kluczowym, który z pewnością będzie wpływał na nasze samopoczucie jest roślinność. Odpowiednie zaplanowanie okresów kwitnienia sprawi, że przez większość roku będziemy cieszyć się różnobarwnymi kwiatami i krzewami. W końcu będziemy mogli rozsiąść się wygodnie w leżaku i napawać się otaczającym nas pięknem, które jest efektem naszej pracy i zjawiskowym uśmiechem Matki Natury.

Jeżeli chcesz obejrzeć działki przy domach z naszej oferty, koniecznie umów się na spotkanie na osiedlu które Cię interesuje. Zadzwoń pod 733 850 850 lub wypełnij formularz kontaktowy.

Miło mi cię poznać

Zarezerwuj konsultację i spotkanie

Dziękuję

Wkrótce oddzwonimy
Proszę sprawdzić jeszcze raz
Chcesz wiedzieć więcej o projektach i technologii firmy?
Obejrzyj Prezentację
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji i poprawy usług, zgodnie z polityką prywatności.