13/2/2023

Wentylacja mechaniczna w domach szkieletowych

Czy wiesz, że w ramach zmian lokatorskich możesz wyposażyć swój dom Nowa Bud w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? W tym artykule wyjaśnimy zalety tego rozwiązania oraz zasady jego działania.

Dopływ świeżego oraz odprowadzanie zużytego powietrza z wnętrza budynku to jeden z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy mikroklimat, dobre samopoczucie mieszkańców oraz ograniczenie ryzyka rozwoju pleśni i grzybów. Tradycyjne rozwiązania tych problemów takie jak wietrzenie domu poprzez otwarcie okien oraz pasywna wentylacja grawitacyjna, dostarcza do wnętrza dopływ świeżego powietrza, jednak naraża właścicieli na szereg problemów:

  • brak możliwości kontroli siły nawiewu i parametrów powietrza (temperatura, wilgotność),
  • napływ do budynku owadów oraz zewnętrznych zanieczyszczeń takich jak alergeny, kurz i smog,
  • zwiększenie rachunków za ogrzewanie w okresie zimowym i chłodzenie pomieszczeń w lecie.

W nowoczesnych domach coraz częściej stosuje się więc system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ta technologia pozwala rozwiązać wszystkie wymienione powyżej problemy.

Dlaczego warto zainwestować?

Rekuperacja to obecnie najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany sposób na wentylowanie budynków. Cały system składa się z:

  • centrali wentylacyjnej wyposażonej w dwa wentylatory (wymuszające obieg niemieszających się ze sobą strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego), wymiennik ciepła oraz filtry. W zależności od rozwiązań konstrukcyjnych, rekuperator może odzyskać nawet do 95% ciepła z powietrza odprowadzanego z wnętrza budynku,
  • czerpni, przez którą świeże powietrze jest zaciągane z zewnątrz do rekuperatora,
  • wyrzutni, która odprowadza zużyte powietrze z rekuperatora na zewnątrz budynku,
  • nawiewów transportujących powietrze z rekuperatora do pomieszczeń suchych,
  • wyciągów, tłoczących powietrze z pomieszczeń mokrych do rekuperatora,
  • kanałów wentylacyjnych łączących wszystkie elementy systemu.

Rekuperator skutecznie odprowadza na zewnątrz wszelkie substancje chemiczne, dwutlenek węgla, nadmiar wilgoci oraz związki emitowane przez elementy wyposażenia domu, czyniąc powietrze zdrowym dla mieszkańców.

Domy o szkielecie drewnianym wyposażone w system wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem są przyjazne dla alergików, bowiem wentylacja skutecznie filtruje wszelki kurz, zanieczyszczenia i alergeny obecne na zewnątrz.

Olbrzymią zaletą jest również ograniczenie kosztów ogrzewania i chłodzenia. Odzysk ciepła z powietrza wywiewanego znacząco ogranicza konieczność dogrzewania budynku w okresie grzewczym i chłodzenia latem. System wentylacyjny świetnie współgra z domami jednorodzinnymi Nowa Bud, które wyróżniają się świetną izolacją ścian i szczelnymi, trzyszybowymi oknami.

Ile zaoszczędzisz na rekuperacji?

W przypadku domów szkieletowych realne oszczędności energii wynikające z instalacji systemu wentylacyjnego wyniosą nawet 30%. Uwzględniając wszystkie koszty montażu systemu można przyjąć, że inwestycja zwróci się już w 10-15 lat, a oszczędności można przeznaczyć na przykład na finansowanie rat kredytu za dom i działkę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych systemach wentylacji, które możesz zainstalować w domach energooszczędnych Nowa Bud w ramach zmian lokatorskich? Skontaktuj się z naszym ekspertem pod adresem kos.k@nowa-bud.pl.

Miło mi cię poznać

Zarezerwuj oglądanie

Dziękuję

Wkrótce oddzwonimy
Proszę sprawdzić jeszcze raz
Chcesz wiedzieć więcej o projektach i technologii firmy?
Obejrzyj Prezentację
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji i poprawy usług, zgodnie z polityką prywatności.