13/2/2023

Czy fotowoltaika w domu się opłaca?

Rok 2020 jest idealnym okresem do instalacji fotowoltaiki w domu jednorodzinnym. Wbrew popularnej opinii nowoczesne panele coraz lepiej radzą sobie w pochmurne dni, w zależności od producenta technologia przekroczyła już wydajność 20%, a masowa produkcja i wzrost popularności doprowadził do dynamicznego spadku cen. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej od 2008 roku koszt ogniw fotowoltaicznych obniżył się średnio o około 80%. Jeżeli dodamy do tego atrakcyjne dopłaty oraz planowane podwyżki cen prądu, inwestycja w panele słoneczne staje się coraz bardziej opłacalnym wyborem.

Nie ma wątpliwości, że tego typu instalacja obniża rachunki za energię elektryczną w domu jednorodzinnym, jednak dokładne oszacowanie oszczędności jest trudne. Okres zwrotu z inwestycji zależy bowiem od takich czynników jak: zapotrzebowanie domu na energię, pogoda i nasłonecznienie, ceny prądu, czy możliwość wykorzystania dopłat rządowych i ulg podatkowych.

Panele słoneczne na domu jednorodzinnym

Panele fotowoltaiczne wizualnie stapiają się z antracytową blachą stosowana na domach Nowa Bud.

Dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę

Domy energooszczędne na osiedlach Nowa Bud pod Warszawą, Pruszkowem, czy Grodziskiem Mazowieckim objęte są programami walki ze smogiem w regionie stolicy. Istnieje również wiele programów ogólnopolskich, zapewniających oszczędności podczas montażu instalacji fotowoltaicznych. Do najbardziej popularnych należą:

  • program „Mój prąd” umożliwiający uzyskanie nawet 5000 zł dofinansowania,
  • odliczenie kosztów montażu od podatku dochodowego w ramach ulgi,
  • niskie oprocentowanie kredytu na zakup paneli fotowoltaicznych (w ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać kredyt z oprocentowaniem wynoszącym jedynie 2.55%).

W celu oszacowania orientacyjnych kosztów inwestycji dla domu szkieletowego, w tym artykule oprzemy się na ogólnie dostępnych danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zgromadzonych podczas rozpatrywania wniosków do programu “Mój Prąd”.

Zgodnie z wyliczeniami portalu wysokienapiecia.pl, średnia moc instalacji fotowoltaicznej realizowanej w ostatnich miesiącach roku 2019 wyniosła 5,6 kW przy średnim koszcie 25 600 zł. W zdecydowanej większości przypadków uczestnicy programu korzystali z maksymalnej dopłaty wynoszącej 4 900 zł. Oznacza to, że w rzeczywistości średni koszt za instalację wyniósł 20 700 zł, z czego około 3 700 zł zostało odliczone w ramach zwrotu z podatku. Po uwzględnieniu ulg i dofinansowania średni koszt koszt inwestycji, który musiała ponieść przeciętna rodzina wyniósł więc jedynie 17 000 zł (3000 zł/kW).

Domy szkieletowe w Osowcu

Osiedla Nowa Bud świetnie nadają się do montażu paneli fotowoltaicznych.

W słoneczne dni instalacja o mocy 5,6 kW powinna pokryć zdecydowaną większość zapotrzebowania energetycznego średniej wielkości domu jednorodzinnego. Dla porównania, standardowe przyłącze elektryczne wystarczające dla większości nabywców naszych bliźniaków wynosi 7kW.

Według specjalistów z portalu wysokienapiecia.pl, okres zwrotu z inwestycji naszego przykładowego systemu fotowoltaiczego to jedynie 7 lat, a przez kolejne 20 lat energia generowana z paneli słonecznych będzie darmowa! W zależności od producenta panele mogą być objęte gwarancją od 15 nawet do 25 lat, więc nabywca jest zabezpieczony przed ewentualnymi usterkami przez praktycznie cały okres eksploatacji.

Oczywiście w przypadku podjęcia decyzji o instalacji paneli na domu konieczne jest wykonanie precyzyjnego doboru na podstawie realnego zapotrzebowania konkretnej rodziny, standardu energetycznego budynku oraz możliwości finansowych mieszkańców. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainstalować panele o mniejszej mocy, które pokrywałyby jedynie część zapotrzebowania lub o większej mocy, które dodatkowo generowałyby zysk poprzez sprzedaż nadmiaru energii.

Czy dom z fotowoltaiką to dobry pomysł?

Montaż fotowoltaiki na domu jednorodzinnym zwróci się z nawiązką. Trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa i nie jesteśmy w stanie dokładnie obliczyć dokładnego okresu po którym decyzja zacznie być dochodowa. W zależności od podanych na wstępie czynników powinno to jednak nastąpić nie później niż po upływie dekady.

Osiedle Słoneczna Aleja w Pęcicach

Więcej informacji o prodramie "Mój prąd" znajdziesz na stronie mojprad.gov.pl.

Warto również pamiętać, że główny czynnik mający wpływ na okres zwrotu inwestycji w domu szkieletowym, czyli energooszczędność, można dodatkowo podnieść inwestując w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, który efektywnie odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z domu w okresie zimowym. O tym rozwiązaniu można dowiedzieć się więcej na naszym blogu.

Fundusze przeznaczone na program “Mój prąd” są ograniczone. Dotychczas przyznano już 11,1% całości środków, więc warto przyspieszyć decyzję o zakupie nowego domu i przygotować się składania wniosków. ‬ Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi osiedlami pod Warszawą i Pruszkowem i Grodziskiem Mazowieckim oraz do umówienia się na spotkanie z naszym opiekunem handlowym.

Miło mi cię poznać

Zarezerwuj oglądanie

Dziękuję

Wkrótce oddzwonimy
Proszę sprawdzić jeszcze raz
Chcesz wiedzieć więcej o projektach i technologii firmy?
Obejrzyj Prezentację
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji i poprawy usług, zgodnie z polityką prywatności.